et en ru fi de lv sv

News

Tallinna Maraton 2019 oli läbi aegade kõrgeima tasemega pikamaajooksuvõistlus Eestis.

08.09.2019

Võistluste rekord sündis naiste maratonidistantsil ning samuti meeste ja naiste poolmaratonis.

Maratonidistantsi kuus parimat olid keenialased. Meestest võitis Josphat Leting, ajaga 2:12.42, teiseks tuli Bernard Cheruiyot Sang, kelle lõpuaeg oli 2:13.47, jättes kolmandaks Joseph Kyengo Munywoki, ajaga 2:14.09. Kõrgetasemelise maratoni neljas oli Bernard Kitur (2:14.39), viies Moses Mbugua Gaikariga (2:15.57) ja kuues Magut Robert Kimaru (2:20.18). Mitte kunagi varem pole Tallinna Maratoni viis esimest saanud aja alla 2 tunni ja 16 minuti. Eesti maratonijooksu meistriks tuli oma debüütmaratonil Raido Mitt ajaga 2 tundi 26 minutit ja 52 sekundit. Eesti meistrivõistluste hõbemedali võitis Raivo Alla (2:27.11) ja pronksise autasu sai kaela Rauno Jallai (2:30.19).

Naistest said Tallinna Maratonil kolmikvõidu keenialannad. Võitis Pamela Rotich, uue Tallinna Maratoni rekordiga 2 tundi 32 minutit ja 16 sekundit. Vaid üheksa sekundit jäi võitjast maha ja saavutas naistest teise koha Rebecca Korir (2:32.25). Kolmas oli Ruth Matebo (2:38.26). Eesti maratonimeistriks tuli naistest Marion Tibar ajaga 2:50.08. Eesti meistrivõistluste hõbemedali pälvis Anu Piiroja (2:57.56) ja pronksmedali Irina Biziaeva (3:03.53).

Poolmaratonidistantsil näidati tõelist maailmaklassi. Võitjaks tuli Evans Cheruiyot Keeniast uue Tallinnas poolmaratoni rekordiga 1 tund ja 29 sekundit. Teise koha võitis Maru Teferi Iisraelist, samuti kõrgeklassilise tulemusega 1:00.52 ja kolmandale kohale tuli Burundi esindaja Olivier Irabaruta ajaga 1:02.12. Esikolmik oli kiirem aastast 2000 Pavel Loskutovi nimel olnud Sügisjooksu poolmaratonide rekordist 1:03.23. Võitja aeg on maailma tänavuses edetabelis kõrgel 49 kohal. Eesti parim oli Doha maailmameistrivõistlusteks valmistuv Roman Fosti ajaga 1:04.53.

Ka naiste võitja püstitas poolmaratonis võistluste rekordi. Esikoht läks Janet Ruguru Gichumbile Keeniast ajaga 1:10.19. Teise kohaga lõpetas etiooplanna Addisalem Belay Tegegn (1:12.17), edestades napilt belglannat Nina Lauwaert (1:12.23). Parim Eesti esindaja oli poolmaratoni distantsil Jekaterina Patjuk ajaga 1:18.58.

Tallinna Maraton ja poolmaraton kandideerivad rahvusvahelise kergejõustikuliidu IAAF taseme maratoniks ja täna eliitjooksjate poolt näidatud kõrgetasemelised tulemused loovad väga head eeldused juba 2020. aastal IAAF pronks taseme maratoni ja poolmaratoni staatuse saavutamiseks. See annaks Eesti jooksjatele tulevikus võimaluse Tallinnas toimuvatel jooksudel kvalifitseeruda rahvusvahelistele tiitlivõistlustele.