et en

Pressiteated 2016

Pressiteade, 25. august 2016

Laupäeval, 27. augustil toimuv Pärnu Rannastaadioni Kergejõustikuõhtu tuleb kõrgesaseeline.  Üle paarikümne aasta esimest suurt kergejõustikuvõistluste nautida saava Pärnu publiku toel on oodata arvukate rekordiet purunemist.

 

Uhiuuel võistlusareenil toimuv Pärnu Rannastaadioni Kergejõustikuõhtu toob pärnakate ette nii Eesti olümpiakoondislasi kui ka mitmeid tugevaid atleete piiri tagant. Tulemas on kõrgetasemelisemaid kergejõustikuvõistlusi, mis suvepealinnas toimunud. Enamikel kavasolevatel aladel on starti tulemas sportlased, kelle isiklikud rekordid lubavad sihikule võtta Pärnu staadioni rekordite ületamise. Seda paistab soosivat ka laupäevane ilmaennustus, mis lubab sooja ja soodsate tuultega õhtut.

 

Kui Pärnust oma spordimeheteed alustanud olümpiavõitja Gerd Kanter soovib kodupubliku ees kettaheites võidu võtta, siis peab ta laupäeval alistama väga tugevad vastased. Olümpiamängudel esimesena medalita jäänud Martin Kupper loodab ka koduses duellis Kanteri vastu peale jääda ja Eesti esinumbri staatust kinnistada. Kindlasti on mõlemad Eesti mehed pingevabas õhkkonnas kodupubliku toel võimelised oma tänavuse hooaja parimat tulemust edasi viima. Kanteril on see Amsterdamis EM-pronksi toonud 65 meetrit ja 27 sentimeetrit ja Kupperil Rio finaalis heidetud 66.61. Ateena olümpiamängude hõbemedalimees Zoltan Kövago Ungarist, kes oli Rio de Janeiros seitsmes ja on tänavuse hooajal meie meestest kaugemale heitnud (67.13), tuleb Pärnusse eesmärgiga võita ja oma hooaja marki veelgi parandada. Isiklik rekord on ungarlasel viis sentimeetrit alla seitsmekümne meetri. Ennast tõestada püüab ka 2010. aasta juunioride maailmameister, samuti Rios finaali jõudnud Leedu tulevikumees Andrius Gudzius (hooaja mark 65.18). Pärnu staadioni rekordiks on Gerd Kanteri poolt 2004. aastal harjutusväljakul heidetud 62.24.

 

Meeste odaviskes soovivad võidu kodumaale jätta äsja olümpial võistelnud Tanel Laanmäe (isiklik rekord tänavusest hooajast 85.04), Risto Mätas (83.48-2013.a.) ja Magnus Kirt (86.65-2015.a.). Neil tuleb rinda pista Rios kõrge viienda koha saanud Dmitri Kosinskiga Ukrainast (83.95), tugevate lätlaste Pekingi olümpiahõbeda Ainars Kovalsi (86.64) ja Gatis Cakssiga (80.06). Pärnu staadioni rekord on 1990. aastal soomlase Tero Angerja poolt visatud 83 meetrit ja 34 sentimeetrit, mis on ka 26 aastat hiljem väga kõva tulemus.

Naiste odaviskes tuleb kodupubliku ette Pärnu olümpialane ja Eesti rekordiomanik Liina Laasma, kes loodab Pärnu staadioni rekordi enda nimele saada. Rekord kuulub juba 16 aastat samuti pärnakale Moonika Aavale 55 meetri ja 29 sentimeetriga.

 

Meeste 400 meetri tõkkejooksus on stardis jällegi Pärnu pärit olümpial kõige napimalt poolfinaalist välja jäänud Jaak-Heinrich Jagor (isiklik rekord 49,37), kes võtab sihikule juba 24 aasta vanuse staadioni rekordi, mis kuulub Eesti eksrekordimehele Marek Helinurmele 50,54 sekundiga. Rekordnumbreid aitavad püüda Erik Jagor ja Kiril Borys Valgevenest.

 

Naiste kaugushüppes kuulub Pärnu staadioni rekord juba 1988. aastast ukrainlannale Larissa Bereznajale 6 meetri ja 77 sentimeetriga. Kaasmaalasele kuuluva margi võtab sihikule tänavuse maailma edetabeli seitsmes naine olümpiafinalist Marina Bekh, kelle isiklik rekord on nii hea kui 6.93.

 

Meeste kaugushüppes asuvad valitsev Eesti meister Henrik Kutberg (hooaja mark 7.72) ja  teised meie paremad püüdma 1993. aastast olümpiavõitja Erki Noole nimele kuuluvat Pärnu staadioni rekordit 7 meetrit ja 77 sentimeetrit.

Noole nimelist sportlast näeb võistlustules ka teivashüppes, kus tuleb starti olümpiavõitja poeg tänavuse hooaja Eesti meister Robin Nool koos mitme teise meie tulevikulootusega.

 

Meeste kuulitõukes tulevad head tulemust jahtima valitsev Eesti meister Kristo Galeta ja hooaja edetabelijuht Raigo Toompuu. Kahte vägilast lahutab tänavuses edetabelis kõigest neli sentimeetrit. Toompuu tõukas Eesti edetabeli liidertulemuse 19 meetrit ja 82 sentimeetrit varakevadel Ameerikas ning Galeta selle aasta pikim tõuge 19 meetrit ja 78 sentimeetrit sündis maikuus Tallinnas. Peafavoriidiks on aga ilmselt Valgevene 20-meetri mees Aleksei Nichypar, kelle sihiks on eeldatavalt soomlase Janne Ronkaineni nimele 1989. aastast kuuluv kõrgeklassiline staadioni rekord 19.86.

 

Eesti ja naaberriikide välejalgu näeb sprindidistantsidel, kus ületamist ootavad juba veerand sajandit lätlastele kuuluvad staadioni rekordid: Naiste 100 meetri jooksus Ljudmila Olijare 11,83; Meeste 200 meetris Sergeis Inshakovs 21,66. Oma sprindikiirust näitavad kodupublikule ka Pärnu noored kergejõustiklased.

 

Võistlusõhtu lõpetab Eesti rekordiüritus harva kavasolevas naiste miilijooksus (1609 meetrit), kus Liina Tšernov võtab sihikule juba 28 aastat Sirje Eichelmannile kuuluva rekordi 4.41,5 alistamise.

Uuenenud Pärnu Rannastaadion koos väljaehitatud valgustusega, on üks väheseid areene Eestis, kus saab pidada klassikalisele rahvusvahelisele formaadile vastavat kergejõustiku õhtumiitingut tulede valgel. Kuna laupäeva õhtuseks võistluse vastu on suur huvi, on oodata ka rohkearvulist publikut, mis kõik koos loob suurepärase atmosfääri ja eeldused uute rekordite püstitamiseks

Pärnu Rannastaadioni Kergejõustikuõhtu piletid, hinnaga 8 eurot (täiskasvanud) ja 5 eurot (pensionärid ja kooliõpilased), on müügil Piletilevis ja enne võistlust staadioni väravas. Lapsed alla 10-aasta pääsevad staadionile tasuta.

Võistlusõhtu algab kell 18.30. Staadioniväravad avatakse kell 17. Korraldajad soovitavad piletid osta eelmüügist Piletilevist ja kohale tulla varakult, et vältida võimalikke järjekordi. Kuna kergejõustiku formaat võimaldab jälgida võistlusi nii tribüünilt kui ka jooksuraja piirde tagant kogu staadioniringi ulatuses, siis peaks Pärnu uus staadion mahutama päris suurel arvul spordisõpru ning ukse taha kedagi ei jäeta.


 

Pressiteade,15. august 2016

 

Laupäeval, 27. augustil toimub uuel Pärnu rannastaadionil kõrgetasemeline kergejõusikuõhtu, kus on peategelasteks RIO Olümpial võistlevad sportlased

 

Rahvusvahelist kergejõustikuvõistlust pole Pärnu publik näinud pea paarkümmend aastat. Nüüd on see taas võimalik, sest laupäeval 27. augustil uhiuuel võistlusareenil toimuv Pärnu Rannastaadioni Kergejõustikuõhtu toob pärnakate ette Eesti olümpiakoondislased ja mitmed tugevad atleedid piiri tagant. Võistlus on kui sümboolne vastuvõtt Eesti ja Pärnu olümpiakangelastele - rahvusvahelisel õhtumiitingul tulevad kodupubliku ees starti äsja oma viimase olümpiastardi teinud Pärnumaalt tuule tiibadesse saanud kettaheite olümpiavõitja Gerd Kanter, tõkkejooksja Jaak-Heinrich Jagor ja odaviskaja Liina Laasma. Oma tippvormi realiseerimiseks olümpiajärgses pingevabas õhkkonnas tulevad Pärnusse kettaheitja Martin Kupper, kaugushüppaja Ksenija Balta, odaviskajad Risto Mätas, Magnus Kirt, Tanel Laanmäe ja mitmed teised. Harva peetavas miilijooksus on kavas Eesti rekordiüritused. Eesti kergejõustikutippudele pakuvad konkurentsi mitmed värvikad välismaa atleedid. Lõplik võistlejate stardinimekiri selgub olümpiamängude järgselt.

 

Pärnu abilinnapea Jane Metsa sõnul tähendab tipptasemel kergejõustikuvõistluse Pärnu Rannastaadionile toomine uue traditsiooni sündi, mis aitab luua suurepärase vundamendi, et näeksime uute Kanterite, Jagorite ja Laasmate vääriliste sportlaste esilekerkimist.

 

Eesti Kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi on rõõmus, et pika vaheaja järel on Pärnus korralik staadion, mis lubab korraldada kõrgetasemelisi jõuproove.

 

Pärnu Rannastaadioni Kergejõustikuõhtu piletid on alates tänasest müügil Piletilevis


Pressiteade, 30. juuli 2016

Laupäeval, 30. juulil toimunud Heino Lipu Mälestusvõistlused meeste kuulitõukes võitis Kristo Galeta


Legendaarse kergejõustiklase Heino Lipu sünnikoha lähedal Ida-Virumaal Maidla mõisakompleksis toimunud traditsioonilise kuulitõukevõistluse võitis valitsev Eesti meister Kristo Galeta Kergejõustikuseltsist Sakala 19 meetri ja 9 sentimeetriga. Teisele kohale tuli Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi esindaja Raigo Toompuu 17 meetri ja 44 sentimeetriga ning kolmandaks Ats Kiisa Audentese Spordiklubist oma tänavuse hooaja parima tulemusega 15.94.
 
1947. aastal maailma parimaks kuulitõukajaks ja 1948. aastal maailma parimaks kümnevõistlejaks olnud Heino Lipu auks ja mälestuseks on peetud kuulitõukevõistlust Eesti kergejõustikulegendi sünnikoha lähistel juba kaheksandat aastat. Heino Lipu 1951. aastal püstitatud isiklik rekord kuultõukes 16 meetrit ja 98 sentimeetrit on Eesti kergejõustikuvõistlustel arvestatav tulemus siiani.


Pressiteade, 29. juuli 2016

Sel laupäeval Ida-Virumaal Maidla mõisakompleksis kaheksandat korda toimuvatel Heino Lipu mälestusvõistlustel meeste kuulitõukes lööb kaasa Eesti paremik


Legendaarse kergejõustiklase Heino Lipu sünnikoha lähedal Ida-Virumaal Maidla mõisakompleksis toimuval traditsioonilisel kuulitõukevõistlusel on esikohapretendentideks valitsev Eesti meister Kristo Galeta ja hooaja edetabelijuht Raigo Toompuu. Kahte vägilast lahutab tänavuses edetabelis kõigest neli sentimeetrit. Toompuu tõukas Eesti edetabeli liidertulemuse 19 meetrit ja 82 sentimeetrit varakevadel Ameerikas ning Galeta selle aasta pikim tõuge 19 meetrit ja 78 sentimeetrit sündis maikuus Tallinnas. Lisaks peafavoriitidele on kohal mitmed teised Eesti paremikku kuuluvad kuulitõukajad.
 
Tunnustatud kergejõustikuekspertide hinnangul ja edetabelite põhjal oli Heino Lipp 1947. aastal maailma pa­rim kuulitõukaja ja 1948. aastal maailma parim kümnevõistleja.
Pärast Heino Lipu liidrikohti on maailma kergejõustikuekspertide koostatud spordialade maailma parimate sportlaste pingeridades eestlastest samasugu­se hinnangu pälvinud ainult viis Eesti kergejõustiklast: olümpiavõitjana ning maailma edeta­belijuhina Jüri Tarmak (1972 kõrgus­hüppes), Jaak Uudmäe (1980 kolmikhüppes), Gerd Kanter (2008 kettaheites), maailma kari­ka­võistluste võitjana Jüri Tamm (1985 vasaraheites) ning kümnevõist­luse olümpiavõitjana ja maailma karikasarja esikohaga Erki Nool (2000).
Aastatel 1946–1951 juhtis Heino Lipp kuulitõukes Vana Maailma edetabelit, parandades kuuel korral Euroo­pa tippmarki: 1947 – 16.72 ja 16.73, 1950 – 16.93 (kinnitati ametlikult Euroopa rekordina), 1951 – 16.95 ja 16.98. Lisaks teada faktile, et “kroonimata kuningas” Heino Lipp olnuks peafavoriit kümnevõistluse olümpiavõidule Londonis (1948), või­nuks meie legendaarne atleet võita kuulitõukes Euroopa meistrivõistlustelt kuldmedali nii Oslos (1946) kui ka Brüsselis (1950). Tema rekord 16.98 on Eesti kergejõustikuvõistlustel finaalivääriline tulemus tänapäevalgi.
 
Heino Lipu mälestusvõistlused Ida-Virumaal, Maidla mõisapargis algavad homme kell 12.00.


Pressiteade, 13.06.2016

 

TÄNA ÕHTUL TOIMUVAD TARTUS TAMME STAADIONIL 52. GUSTAV SULE MÄLESTUSVÕISTLUSED KERGEJÕUSTIKUS. VÕISTLUS TÕOTAB TULLA KÕRGETASEMELINE, SEST EESTI PAREMIKU KÕRVAL ON TARTUS ESINDATUD TERVELT 10 RIIGI KERGEJÕUSTIKLASED.

 

Legendaarse odaviskaja Gustav Sule auks peetava staadionivõistluse traditsioonilisel peaalal meeste odaviskes asuvad võitu jahtima Eesti hetke kolm paremat: Risto Mätas, Magnus Kirt ja Tanel Laanmäe. Konkurentsi lisavad Pekingi olümpiahõbe lätlane Ainars Kovals, 80-meetri mehed Aleksandr Ashomka ja Vladimir Kozlov Valgevenest. Meeste kettaheites tuleb tihe rebimine, sest ringi läheb tervelt kaheksa meest, kelle rekord on rohkem kui kuuskümmend meetrit. Tartus on võistlustules olümpiavõitja Gerd Kanter, tiitlivõistluste normatiive sihtivad Martin Kupper ja Märt Israel, tugevad rootslased Daniel Stahl, Niklas Arrhenius ja Simon Petterson, Sergei Rohanau Valgevenest ja Leedu tulevikumees Domantas Poska. Kuulitõukes saab Kristo Galeta rinda pista lõunanaabrite esinumbri Maris Urtansi ja tänavu 20.58 tõuganud Mesud Pezeriga Bosnia ja Hertsegoviinast.

Naiste kõrgushüppes asub olümpianormi (1.93) jahtima Anna Iljuštšenko. Talle pakub konkurentsi Elizabeth Lamb Uus-Meremaalt. Naiste teivashüppes on Eesti rekordi (4.31) purustamise mõtetega kohal Reena Koll. Meeste teivashüppes saavad tulevikumehed Robin Nool, Janek Õiglane, Sander Moldau ja Hans-Christian Hausenberg mõõtu võtta Läti esinumbrilt Mareks Arentsilt, kes viis äsja isikliku rekordi 5 meetri ja 70 sentimeetrini. Hausenberg teeb kaasa ka kaugushüppes, kus talle astuvad vastu Mihkel Saks, Henrik Kutberg ja Läti kaheksameetri mees Elvis Misans. Sprindidistantsidel on eestlaste kõrval stardis Ukraina, Valgevene, Läti ja Leedu välejalad.

Naiste 1000 meetri jooksus on Liina Tšernov lubanud rünnata talle endale kuuluvat Eesti rekordit 2.43,77. Meeste 1500 meetri jooksus lähevad kiiret aega püüdma Allar Lamp, Kaur Kivistik ja Keio Kits. Kõrget tempot aitavad arendada Lõuna-Aafrika Vabariigi esindaja Jerry Motsau ning kiired keskmaajooksjad Ukrainast, Valgevenest ja Lätist.

 

Võistlused Tartus Tamme staadionil algavad täna õhtul kell 17.10 teivashüppega. Meeste kettaheide algab kell 17.30, meeste odavise kell 19.00. Pealtvaatajaile on pääs võistlustele tasuta.


Pressiteade, 8.02.2016

Homme Tartus toimuvatel 4. Martin Kutmani mälestusvõistlustel kergejõustikus teeb kaugushüppes olümpiahooaja avastardi Ksenija Balta.
 

Teisipäeval, 9. veebruaril toimuvad Tartu Ülikooli kergejõustikuhallis neljandad Martin Kutmani mälestusvõistlused kergejõustikus.

Teeneka õpetaja ja treeneri mälestusvõistluste kaudu soovivad Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, Spordiürituste Korraldamise Klubi ja Eesti Kergejõustikuliit koostöös oma partneritega edasi kanda tema pärandit Eesti kergejõustikus. Seda silmas pidades on teisipäevane kergejõustikuõhtu kõikidele spordisõpradele tasuta.

 

Homsel rahvusvahelisel kergejõustikuõhtul näeb Tartu publik Eesti rekordiüritusi, tiitlivõistluste normatiivide ründamist ning mitmeid põnevaid duelle seitsme riigi sportlaste esituses. Kell 16.15 meeste kuulitõukega algaval võistlusel on peaaladena kavas „Martini” alad – hüpped ja sprint. Lisaks toimuvad 60m jooksud Tartu parimatele noorjooksjatele.

 

Eesti rekordinaine Ksenja Balta püüab oma trumpalal kaugushüppes täita nii sisemaailmameistrivõistluste normatiivi (6.75), kui olümpianormi (6.70). Talle pakub konkurentsi tugev ukrainlanna Anna Lunova (isiklik rekord 6.61).

 

Naiste teivashüppes nädala eest Eesti rekordi 4 meetri ja 30 sentimeetrini viinud Reena Kollil on kindlaks sihiks uus rekord ja Euroopa meistrivõistluste normatiivi (4.40) ründamine. Konkurentsi uute kõrguste poole püüdlemisel pakuvad Eesti esinumbrile tartlanna Margit Kalk (isiklik rekord möödunud nädalast 4.10) ja Valgevene ning Läti hüppajad.

 

Meeste kaugushüppes on Henrik Kutbergi ja tartlase Hans-Christian Hausenbergi peamine rivaal esikohaheitluses Läti kaheksameetrimees Elvijs Misans.

 

Meeste kõrgushüppes saab eestlaste kõrval näha Leedu rekordimehe Raivydas Stanyse (isiklik rekord 2.31, EM hõbe 2012) sooritusi. Naiste kõrgushüppes on favoriidiks Grete Udras. Kuulitõukes teeb avastardi Eesti esinumber Kristo Galeta, kelle eesmärk on EM norm 19.75. Tugevat konkurentsi pakuvad kahe viimase EM-i finalist Marco Fortes Portugalist (isiklik rekord 21.02) ja Mesud Pezer Bosniast (isiklik rekord 19.99).


60m jooksus ja tõkkesprindis tulevad starti Eesti parimad kiirjooksjad.

Kakskümmend aastat tagasi, 9. oktoobril 2000. aastal, asutati Spordiürituste Korraldamise Klubi (SÜKK), mis on kasvanud Eesti suurimate spordisündmuste läbiviijaks.