11.-13. september 2020
Start: 00
00 : 00 : 00
et en ru fi de lv sv

Uudised

2016.a parimad maratoonarid on Eliud Kipchoge ja Jemima Sumgong (KEN)

31.10.2016

Rahvusvaheline Maratonide ja Pikamaajooksude Assotsiatsioon AIMS teatab, et Keenia sportlased Eliud Kipchoge ja Jemima Sumgong on pälvinud AIMS-i parima maratoonari mees- ja naiskategooria 2016. aasta auhinnad. Nad valiti välja ekspertide žürii poolt AIMS-i liikmeskonna nimel, milleks on 410 maailma juhtivat ja mainekamat pikamaajooksu võistlust üle 110 riigi ja territooriumi.

 

AIMS koos oma sponsorite ja liikmeskonnaga tunnustab nende kahe sportlase viimase aasta jooksul saavutatud silmapaistvaid tulemusi neljandal AIMS-i parima maratoonari auhinnatseremoonial, mis toimub 11. novembril 2016. a. Ateenas Kreekas.

 

Tegemist on teise järjestikuse aastaga, mil Eliud Kipchoge (Keenia) on AIMS-i parima maratoonari auhinna pälvinud. Eliud (31) on jätkuvalt parimas vormis ning võitis käesoleval aastal kaks suurimat maratoni. Aprillis võitis ta Londoni maratoni teist aastat järjest ning püstitas uue rajarekordi 2:03:05. Seejärel jätkas ta oma võiduseeriat oma esimese – ning Keenia teise – olümpiamedaliga Rio de Janeiros, saavutades tulemuseks 2:08:44.

 

Jemima Sumgong (31) on samuti saavutanud sel aastal silmapaistvaid tulemusi. Vaatamata kukkumisele võitis ta Londoni maratoni aprillis sel aastal ajaga 2:22:58. Seejärel reisis ta Rio de Janeirosse ning tõusis olümpiamängude üheks silmapaistvamaks sportlaseks ning võitis Keeniale esimese naiste maratoni kuldmedali ajaga 2:24:04.

 

Eliud Kipchoge: „Mul on hea meel teist aastat järjest pärjatud saada. Ma olin väga õnnelik eelmisel aastal, kui Ateenas parima maratoonari auhinna võitsin ning on rõõm saada AIMS-i ja selle liikmete poolt uuesti tunnustatud. See on mulle suur au.”

 

Jemima Sumgong: „AIMS-i, selle liikmete ja sponsorite poolt mulle osaks saanud tunnustus on väga eriline. Ma tahaksin neid tänada selle auhinna eest, mis nad mulle minu tänavuaastaste saavutuste eest andsid. Ma olen oma hea vormi üle sel aastal väga õnnelik ning see auhind on väga imeline viis spordiala kõrgema taseme organisaatorite poolt mu tulemuste tunnustamiseks. Veelgi erilisemaks teeb selle auhinna asjaolu, et see antakse kätte maratoni sünnikohas Ateenas 120 aastat peale esimese maratonivõistluse toimumist ning iga-aastase Ateena algupärase maratoni toimumise nädalavahetusel.”

 

AIMS-i president Paco Borao: „Jemima ja Eliud on selgelt 2016. aasta parimad sportlased. Meil on suur rõõm tunnustada neid selles kõigi maratoonarite jaoks erilises paigas, kus nende poolt antud panus maratoni 2500 aasta pikkusesse ajalukku saab vääriliselt jäädvustatud. Nad saavad meie kongressiliikmete poolt siin Ateenas kuu aja pärast sooja vastuvõtu osaliseks.”

 

AIMS-i parima maratoonari auhinnatseremoonial, mis on osa AIMS-i selleaastasest kongressist (lähemalt allpool), leiab aset ka pikamaajooksja Haile Gebreselassie tunnustamine AIMS-i elutöö auhinnaga ning samuti ka AIMS-i rohelise auhinna ja AIMS-i ühiskonnatöö auhinna kätteandmine ürituste korraldamisel parimaid põhimõtteid järginud liikmetele.

 

 

AIMS-i parima maratoonari auhinnatseremooniast

 

Parima maratoonari auhinna eesmärgiks on:

 

  1. Kuulutada välja ja tunnustada aasta parimat mees- ja naismaratoonarit AIMS-i parima maratoonari auhinnaga.
  2. Tunnustada ja austada erakordseid maratonispordi eeskujusid ja prominente nende panuse eest maratoniliikumise arendamisse.
  3. Avaldada ja edendada AIMS-i liikmete (üle 410 jooksuvõistluse organiseerija) parimaid tavasid ja initsiatiive läbi keskkonna- ja ühiskonnaalaste auhindade.
  4. Arendada AIMS-i rolli, programme ja tegevusi.

 

Üritus leiab aset Ateenas, Kreekas, reedel 11. novembril 2016. a.

 

AIMS organisatsioonist

 

AIMS on liikmetepõhine organisatsioon ja 1982. aastal asutamisest alates on see kasvanud 410 liikmeni, kelle hulgas on kõik maailma juhtivamad pikamaa jooksuvõistlused üle 110 riigi ja territooriumi. AIMS-i liikmed asuvad planeedi kõigil mandritel. AIMS-i kolm põhieesmärki on:

 

  1. Arendada ja edendada pikamaajooksmist üle terve maailma.
  2. Teha koostööd rahvusvahelise kergejõustikuliiduga IAAF kõigis küsimustes mis puudutavad rahvusvahelisi maanteejookse.
  3. Vahendada liikmete vahel informatsiooni, teadmisi ja oskusi.

 

Täpsema informatsiooni saamiseks külastage kodulehte www.AIMS-worldrunning.org.

 

AIMS-i 21. kongressist 10. - 12. novembril, Ateenas, Kreekas.

 

AIMS-i 21. kongressi võõrustajaks on Ateena maraton, ja toimumise kohaks Crowne Plaza Athens City Centre Hotel’is 10. - 12. novembril. Sellel nädalavahetusel leiab aset ka palju muid üritusi, muu hulgas AIMS-i parima maratoonari auhinnatseremoonia, Ateena maratoni mess, Ateena maratoni avatseremoonia ja maratonitule süütamine Maratoni hauakambris. Nädalavahetuse lõpetab 34. Ateena maraton (pühapäeval, 13. Novembril). Kongressiga tähistatakse ka 1896. aasta Ateena olümpiamängudel peetud esimese olümpiamaratoni 120. aastapäeva.

 

Kongressi kaaskorraldajaks on Ateena maraton ja Kreeka spordi juhtuv organisatsioon, Kreeka Kergejõustikuliit SEGAS.

 

Kongressil esinevad eksperdid, muuhulgas kõneleb Dr. Kevin Dutton Oxfordi ülikooli eksperimentaalpsühholoogia teaduskonnast teemal „miks tehakse sohki?”, mis on praeguses olukorras üle maailma väga aktuaalne teema. Teiseks esinejaks on endine Briti keskmaajooksja Diane Modahl, keda süüdistati 1994. aastal alusetult dopingus. Diane räägib oma au puhastamise nimel peetud võitlusest, mis maksis talle kaks aastat tema karjäärist. Diane on Briti Rahvaste Ühenduse Mängude kolmekordne medalist.

 

Kongress on AIMS-i liikmetele ka võimaluseks tutvustada oma üritusi sadadele jooksjatele ja külalistele üle maailma. AIMS-i liikmed pääsevad kongressile tasuta (majutuse eest tuleb tasuda), mitte-liikmed saavad üritusel osaleda 270 eurose registreerimistasu eest, majutuskulud tuleb tasuda endal. Kongressi registreerimistasu eest saavad mitte-liikmed aastaks ajaks AIMS-i toetajaliikme staatuse (tingimustele vastavuse korral).

 

Nii liikmed kui ka mitte-liikmed on oodatud registreeruma kodulehele www.aimsworldcongress2016.gr.

 

Ateena maratonile registreerumiseks tuleb kongressil osalejatel külastada kongressi ametlikku kodulehte (www.aimsworldcongress2016.gr), kus on saadaval kõik võistlusel osalemiseks vajalik informatsioon.

Tallinna Maraton tõi Eesti majandusse 3,4 miljonit eurot. Riigile laekus väliskülastajatelt käibemaksu 500 000 eurot. Spordi- ja kultuuriürituste majanduslik mõju regioonile on suurem kui sageli esmapilgul osatakse hinnata.