11.-13. september 2020
Start: 00
00 : 00 : 00
et en ru fi de lv sv

Uudised

AIMS Sotsiaalne Auhind 2018 antakse Belgradi maratonile

07.11.2018
Belgradi Maratoni Kangelased

Serbia pealinnas Belgradis toimuvat kuulsat maratoni tunnustatakse 2018. aasta AIMS Parima Maratonijooksja galal puuetega jooksjatega tehtud töö ja teiste sotsiaalsete algatuste eest.

Kõikjal maailmas tuntud maratone ja teisi pikamaajookse reklaamiv Rahvusvaheliste Maratonide ja Pikamaajooksude Liit (AIMS) teatab rõõmuga, et 2018. aasta AIMS Sotsiaalse auhinna saaja on Belgradi maraton.

Autasu, millega tunnustatakse jooksuüritusi, mis töötavad ÜRO aastatuhande arengueesmärkide* suunas antakse üle kuuendal iga-aastasel AIMS Parima Maratonijooksja (BMR) auhinnagalal, mis toimub 9. novembril 2018 maratoni sünnilinnas Ateenas.

Belgradi maratoni korraldajad töötasid välja Belgradi Maratoni Kangelaste programmi, millega on viimasel neljal aastal tunnustatud kümneid inimesi, kes oma igapäevaelus elavad mõne puudega, ent on siiski läbinud Belgradi maratoni. Programmi eesmärk on tunnustada ja toetada puuetega inimesi ning julgustada neid teistega samaväärselt spordiüritustel osalema. Selle programmi auhinnatseremoonia toimub igal aastal Belgradi linnavalitsuses.

Lisaks on Belgradi maratonil ka tugiprogramm nimega Mama Fit, millega propageeritakse ohutu füüsilise aktiivsuse olulisust raseduse ajal ja pärast lapsesündi. 2018. aastal võttis Belgradi maratonist antud programmi raames osa rohkem kui 500 rasedat ja äsja sünnitanut ning nende pered.

Kommenteerib Belgradi maratoni jooksudirektor Dejan Nikolic: „Belgradi maraton on juba aastaid pannud suurt rõhku sotsiaalsetele algatustele, eriti puuetega jooksjatega seotud tööle. Meie Mama Fit programm on väga hästi vastuvõetud ning näitab, kuidas sport on suurepärane vahend edastamaks olulisi sotsiaalseid ja tervisega seotud sõnumeid. Soovime tänada AIMS-i ja liikmeid kutse eest maratoni sünnikoju Ateenasse seda auhinda vastu võtma. Samuti kasutame võimalust ja täname Belgradi linnavalitsust koostöö eest, mis on aidanud meil viimase 30 aasta jooksul seda ja teisi eesmärke saavutada.“

Kommenteerib AIMS-i president Paco Borao: „Jooksuvõistlus on hea viis spordi kaudu kogukondade kokku toomiseks. Belgradi maraton on sellega viimastel aastatel suurepäraselt hakkama saanud tänu uuenduslikele programmidele Belgradi Maratoni Kangelased ja Mama Fit ning mina soovin neile edu ka edaspidiseks.“

Kaheksa aastatuhande arengueesmärki sisaldavad muu seas äärmusliku vaesuse ja nälja kaotamist, haigustega võitlemist, laste suremuse vähendamist, soolise võrdsuse toetamist ja naiste jõustamist ning keskkonna stabiilsuse tagamist.

Teised kaks nomineeritud jooksu olid Dhiraagu Maldiivide jooks (Maldiivid) ja Košice Rahu maraton (Slovakkia).

 

AIMS Parima Maratonijooksja galast
BMR gala eesmärk on:
I. Välja kuulutada ja autasustada AIMS PARIMA MARATONIJOOKSJA AUHINNAGA aasta parimaid mees- ja naismaratonijooksjaid.
II. Tunnustada ja autasustada silmapaistvaid maratonide korraldajaid ja seotud isikuid nende panuse eest maratoniliikumise arendamisesse.
III. Avaldada ja propageerida AIMS-i liikmete (450+ jooksukorraldajat) parimaid praktikaid ja algatusi andes välja keskkonnaalased ja sotsiaalsed eriauhinnad.
IV. Tugevdada AIMS-i rolli, programmi ja teenuseid.
Üritus toimub 9. novembril 2018. aastal Ateenas, seda aitavad korraldada autentset Ateena maratoni korraldav organisatsioon Hellenic Athletics Federation (SEGAS) ja Atika omavalitsus ning sponsoreerivad Kreeka riiklik turismiorganisatsioon ja Ateena rahvusvaheline lennujaam.

 

AIMS sotsiaalse auhinna varasemad laureaadid
2013 - Etioopia suurjooks (Etioopia)
2014 - Tōkyō maraton (Jaapan)
2015 – Maratón Internacional Lala (Mehhiko)
2016 - Müncheni maraton (Saksamaa)
2017 - Maratón de las Flores Medellín (Colombia)

 

AIMS-ist

 

AIMS on liikmepõhine organisatsioon, mille liikmete arv on kasvanud alates 1982. aastast hõlmates üle 447 maailma juhtiva pikamaajooksu rohkem kui 117st riigist ja piirkonnast. AIMS-i liikmed on pärit kõigilt maailma mandritelt, nende hulgas ka algupärane Ateena maraton, mis tugineb legendile Kreeka sõdurist Feidippidesest, kes jooksis aastal 490 eKr Maratoni linnast Ateenasse, et teatada võidust pärslaste üle Maratoni lahingus. AIMS-i liikmete hulka kuuluvad ka mitmed maailma ajaloo suurimad pikamaajooksud nagu Pekingi, Berliini, Bostoni, Chicago, New Yorgi, Pariisi ja Tōkyō ning Lõuna-Aafrikas peetav Comradesi maraton. AIMS-i kolm põhieesmärki on:

  1. Pikamaajooksu edendamine ja reklaamimine kogu maailmas.
  2. Koostöö Rahvusvahelise Kergejõustikuliiduga (International Association of Athletic Federations - IAAF) kõigis rahvusvahelisi maanteejookse puudutavates küsimustes.
  3. Teabe-, teadmiste ja asjatundlike kogemuste vahetus liidu liikmete vahel.

 

* ÜRO aastatuhande arengueesmärgid
Kaheksa ÜRO aastatuhande arengueesmärki on:
 
•           Esimene eesmärk: Kaotada vaesus ja nälg.
•           Teine eesmärk: Saavutada üleilmselt alghariduse kättesaadavus.
•           Kolmas eesmärk: Edendada soolist võrdsust ja luua naistele eneseteostusvõimalusi.
•           Neljas eesmärk: Vähendada laste suremust.
•           Viies eesmärk: Parandada emade tervislikku olukorda.
•           Kuues eesmärk: Võidelda HIV-i/AIDS-i, malaaria jt haigustega.
•           Seitsmes eesmärk: Tagada looduskeskkonna kestlikkus.
•           Kaheksas eesmärk: Luua üleilmne partnerlusvõrk arengu edendamiseks.

Soe talv on tõstnud Eesti tuntud jooksusündmustele registreerimise enneolematult kõrgeks.