11.-13. september 2020
Start: 00
00 : 00 : 00
et en ru fi de lv sv

Uudised

Selgusid Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu uued võistlusrajad

12.06.2019

Eesti suurima rahvaspordisündmuse Tallinna Maratoni võistlustrassid uuenevad tublisti. Maratonirada viib osalejad esmakordselt läbi Tallinna loomaaiast.

Traditsiooniliselt septembri teisel nädalalõpul toimuv Tallinna Maraton ja Sügisjooks tulevad taas kolmepäevase programmiga. Olulisi muudatusi tehakse stardi-finišipaikade ning võistlusradade osas.

 

Reedel, 6. septembri õhtul on programmi sissejuhatusena kavas viiekilomeetri pikkune Nike Noortejooks, mis viib osalejad Vabaduse väljakult Kaarli puiestee, Toompea tänava, Falgi tee, Toompuiestee ja Nunne tänava kaudu Tornide väljakule. Paksu Margareeta juurest joostakse lõik Rannamäe teel ning vanalinna ajalooliste tänavate kaudu jõutakse Raekoja platsile ja Harju tänava kaudu tagasi finišipaika Vabaduse väljakul. Üha populaarsust koguvale Nike Noortejooksule oodatakse tänavu juba viit tuhandet osalejat.

 

Laupäeval, 7. septembril, kell 17.00 minnakse Vabaduse väljakult tänavu kahekümnendat juubelit tähistava rohkearvulise osavõtjaskonnaga kümnekilomeetri pikkusele Optibet Sügisjooksule. Start antakse Vabadussamba kõrvalt, misjärel jooksjad pööravad Kaarli puiestee kaudu Pärnu maanteele ja sealt edasi Viru ringilt Mere puiesteele. Optibet Sügisjooks viib jooksjad, käijad ja kepikõndijad Kalamaja piirkonda, kus rada läbib ajaloolist Põhja-Tallinna tööstusrajooni, teeb esmakordselt tiiru ümber imposantse Lennusadama vesilennukite angaari, möödub Noblesseri Valukojast, Patarei vanglast ja Kalasadamast. Taas joostakse seest läbi ka osalejate seas rohkelt elevust tekitanud Kultuurikatla hoonest. Kuna Tallinna kirjalikust esmamainimisest möödub tänavu kaheksasada aastat, siis on finiš esmakordselt Viru väravate juures täpselt vanalinna piiril. Viru tänaval asuvat järelkoridori mööda liigutakse võistluskeskusesse Vabaduse väljakul. Laupäeval tasub kohale tulla terve perega, sest 7. septembri päeval toimuvad Hirvepargis Mesikäpa lastejooksud ja sportliku laupäeva õhtul leiab Vabaduse väljakul aset suurejooneline kontsertprogramm. 

 

Pühapäev, 8. september on traditsiooniline maratonipäev. Hommikul kell 9 algab klassikaline 42,195 kilomeetri pikkune maratonijooks ning kell 10.15 lähevad poole lühemale distantsile poolmaratonist osavõtjad. Pühapäeval on mõlemal distantsil nii start kui finiš Tallinna 800. juubeli auks Viru väravate juures. Tänavuse maratoni ja poolmaratoni rada viib jooksjad Kalamaja, Pelgulinna, Haabersti, Kopli ja Rocca al Mare kanti ning Stroomi rannapargi teedele. Maratonist osavõtjad saavad joosta ka läbi Tallinna loomaaia ning Õismäe raba läbivatel uhiuutel kergliiklusteedel. Stardist suunduvad jooksjad Viru ringi kaudu Mere puiesteele. Maratonijooksjad liiguvad seejärel Kultuurikatla kõrvalt Kursi tänava kaudu Kalasadamani, sealt Kalaranna tänavale, teevad ringi ümber Lennusadama peahoone ning suunduvad peale väikest Kalamaja ringi Kopli tänavale. Ristiku tänava tunneli kaudu joostakse Kolde puiesteed ja Pelguranna tänavat mööda kuni Stroomi rannani. Poolmaraton pöörab tagasi Stroomi rannapargis asuvatelt Merimetsa kergliiklusteedelt, kus ootab jooksjaid eelmise aastaga sarnane rajaosa.

Maratonijooksjad ületavad Paldiski maantee ühistranspordi tagamiseks esmakordselt Tallinna Maratonil kasutusele võetava lüüsi abil ning suunduvad raudteetammile rajatud Kõrgepinge tänava avarale kergliiklusteele. Ehitajate tee värava kaudu sisenetakse Tallinna loomaaia territooriumile, kus on paarikilomeetrine unikaalne rajaosa ja jõutakse Paldiski maantee uuele kergliiklusteele, läbitakse viaduktialune tunnel ning suundutakse Vana Rannamõisa tee kaudu Õismäe raba terviseradadele. Vabaõhumuuseumi teelt liiguvad maratonijooksjad tagasi Stroomi rannapargi poole. Merimetsas ja Kopli kalmistupargis kulgevatest teedest kuni finišini kattuvad poolmaratoni ja maratoni rajad. Südalinna naastakse mööda Kopli ja Suurtüki tänavat, Rannamäe teed ning Mere puiesteed kuni Viru väravate juures asuva finišini.  

Möödunud aastal Eesti ajaloo osavõturohkeimaks rahvusvaheliseks spordisündmuseks tõusnud Tallinna Maratonil ja Sügisjooksul osales 2018. aastal kokku 23 940 jooksjat 67 riigist. 

 

Tallinna Maratoni erinevatele distantsidele saab registreerida jooks.ee iseteeninduskeskkonnas siin

Eesti suurima spordisündmuse korraldajad on tuleval aastal esmakordselt pannud erinevatele distantsidele registreerimise piirarvud.

 

Eesti osavõturohkeimal rahvusvahelisel spordisündmusel osales tänavu kokku 21 494 jooksjat 65 riigist. Järgmiseks aastaks on osalejate huvi tõenäoliselt suurem, sest Tallinna Maraton kandideerib 2020. aastal esmakordselt Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu IAAF pronks tasemega võistluseks nii maratonide kui poolmaratonide arvestuses. Perspektiiv on jõuda hiljemalt 2025. aastaks kõrgeima tasemega rahvusvaheliste jooksude hulka, mis on tulevikus üheks paremaks võimaluseks Eesti jooksjate pääsemisel tiitlivõistlustele. Kui Tallinna Maratonile IAAF-i poolt vastav korraldustase omistatakse, siis võib oodata nii Eesti kui välismaa jooksusõprade huvi olulist kasvu, mis võib osavõtjate arvu viia kahekümne viie tuhandeni.