11.-13. septembris 2020
Start: 00
00 : 00 : 00
et en ru fi de lv sv

News

Parima maratonijooksja tiitli pälvisid Eliud Kipchoge ja Gladys Cherone

11.11.2018

Keenia sportlased Eliud Kipchoge ja Gladys Cherono võitsid 2018. aasta AIMS Parima maratonijooksja (BMR) tiitlid.

 

Tunnustus anti üle kuuendal iga-aastasel AIMS BMR auhinnagalal, mis toimus 9. novembril 2018 maratoni sünnilinnas Ateenas.

AIMS-i sportlaste nomineerimiskomisjon valis kandidaatidena välja Eliudi ja Gladyse silmapaistvate tulemuste eest perioodil 1. oktoober 2017 kuni 30. september 2018.

Eliud Kipchoge (Keenia) jaoks on see juba neljas järjestikune aasta AIMS-i Parima maratonijooksja tiitliga tunnustatud saada. 34-aastane Eliud on oma 2017. aasta vormi edukalt ka 2018. aastasse toonud. Sel aastal oli ta maratonimaailmas võitmatu, pannes kinni nii Londoni kui Berliini maratoni. Berliinis võitis ta uue maailmarekordiga, milleks on 2:01:39. See on varasemast rekordist 78 sekundit kiirem, mis on ühtlasi ka suurim rekordiparandus viimase rohkem kui 50 aasta jooksul.

Gladys Cherono (Keenia) jaoks oli see esmakordne tunnustus AIMS-i auhinnaga. Tema võitis 16. septembril Berliini maratoni maailma parima ajaga 2:18:11 nii Ruti Aga (2:18:34) kui Tirunesh Dibaba (2:18:55) ees.

Parima maratonijooksja galal anti üle ka mitmeid teisi auhindu. Võitjad on:

AIMS Elutööauhind

Sel aastal anti AIMS Elutööauhind kahele jooksuajaloo suurkujule, Hiroaki Chosale ja Horst Mildele.

Hiroaki Chosa (88) oli AIMS-i president aastatel 1991 kuni 2010, mis teeb temast pikima ametiajaga presidendi kogu organisatsiooni 36-aastase ajaloo kestel. Samuti on ta olnud kõrgetel kohtadel Jaapani spordiliitude ühenduses (JAAF), sh vanem asepresident (JAAF).

Horst Milde (80)  pani 1974. aastal aluse Berliini maratonile. Tema juhtimisel sai Berliini maratonist 1982. aastal AIMS-i asutajaliige ning samuti korraldas ta Berliinis AIMS-i 3. maailmakongressi (1983). Horst kuulus aastatel 1999–2010 AIMS-i juhatusse andes sellega jooksuarendusse üleilmselt olulise panuse.

AIMS Roheline auhind

Šveitsis peetavale jooksule SwissCityMarathon-Lucerne anti AIMS Roheline auhind headele keskkonnapraktikatele pühendumise eest. Tänu SwissRunners piletile on kõikjalt Šveitsist maratonile tulek ja äraminek osalistele tasuta. Linna päästeameti veevõtukohtadest tuleb joogivett ning seda kasutatakse jooksu joogipunktides.

Luzernis toimuvale SwissCityMarathon-Lucerne jooksule registreerujad saavad annetada CO2 emissiooni vähendamise hüvanguks toetades firma Oberallmeindkorporation (OAK) Šveitsi metsahaldusprojekti.

AIMS Sotsiaalne auhind

Serbia pealinnas Belgradis toimuvat maratoni tunnustati 2018. aastal AIMS Sotsiaalse auhinnaga puuetega jooksjatega tehtud töö ja teiste sotsiaalsete algatuste eest.

Belgradi maraton töötas välja Belgradi maratoni kangelaste programmi, millega on viimasel neljal aastal tunnustatud kümneid inimesi, kes oma igapäeva elu elavad mõne puudega, ent on siiski läbinud Belgradi maratoni.

Lisaks on Belgradi maratonil ka tugiprogramm nimega Mama Fit, millega propageeritakse ohutu füüsilise aktiivsuse olulisust raseduse ajal ja pärast lapsesündi. 2018. aastal võttis Belgradi maratonist antud programmi raames osa rohkem kui 500 rasedat, äsja sünnitanut ning nende pere.

Belgradi maratoni jooksudirektor Dejan Nikolic: „Belgradi maraton on juba aastaid pannud suurt rõhku sotsiaalsetele algatustele, eriti puuetega jooksjatega seotud tööle. Meie Mama Fit programm on väga hästi vastu võetud ning näitab, kuidas sport on suurepärane vahend edastamaks olulisi sotsiaalseid ja tervisega seotud sõnumeid.“

AIMS-i president Paco Borao: „Jooksuvõistlus on hea viis, kuidas kogukondi spordis osalemise kaudu kokku tuua. Belgradi maraton on sellega viimastel aastatel suurepäraselt hakkama saanud tänu uuenduslikele programmidele „Belgradi maratoni kangelased“ ja „Mama Fit“ ning mina soovin neile edu ka edaspidiseks.“

AIMS Parima maratonijooksja galast
BMR gala eesmärk on:
I. Välja kuulutada ja autasustada AIMS PARIMA MARATONIJOOKSJA AUHINNAGA aasta parimaid mees- ja naismaratonijooksjaid.
II. Tunnustada ja autasustada silmapaistvaid maratonide korraldajaid ja seotud isikuid nende panuse eest maratoniliikumise arendamisesse.
III. Avaldada ja propageerida AIMS-i liikmete (450+ jooksukorraldajat) parimaid praktikaid ja algatusi andes välja keskkonnaalased ja sotsiaalsed eriauhinnad.
IV. Tugevdada AIMS-i rolli, programmi ja teenuseid.

Üritus toimus 9. novembril 2018. aastal Ateenas, seda aitasid korraldada autentset Ateena maratoni korraldav organisatsioon Hellenic Athletics Federation (SEGAS) ja Atika omavalitsus ning sponsoreerisid Kreeka riiklik turismiorganisatsioon ja Ateena rahvusvaheline lennujaam.