11.-13. september 2020
Start: 00
00 : 00 : 00
et en ru fi de lv sv

Uudised

Tallinna Maratoni mitmekülgne programm

05.09.2018

Eeloleval nädalavahetusel toimuv Eesti läbi aegade suurim rahvaspordisündmus Tallinna Maraton koos Sügisjooksuga pakub mitmekülgset programmi ja liikumisrõõmu nii tuhandetele osavõtjatele kui pealtvaatajatele.

 

Tallinna Maraton koos Sügisjooksuga toob Eesti Vabariigi juubeliaastal pealinna tänavatele enneolematul hulgal rahvusvärvides jooksusõpru ja liikumisharrastajaid. 100-aastase Eesti mitte ühelgi varasemal spordisündmusel pole kunagi olnud sellist hulka osavõtjaid. Rekordiliselt on ka meie riigi ümmargust juubelit sportlikult tähistama tulnud külalisi välisriikidest, mis teeb Tallinna Maratonist ajaloo suurima välisosalejatega spordisündmuse Eestis. Täpsed osalejate arvud selguvad pärast finišit, aga juba praegu saame kinnitada – Sajandi Suurjooks toimub Eestimaa pealinnas Tallinnas 7.-9. septembrini 2018!

 

Stardipaik on kõikidel distantsidel Vabaduse väljakul. Finišisse saabutakse esmakordselt äsja uue väljanägemise saanud Viru tänava kaudu, läbides Raekoja taguse Vanaturukaela ja Kuninga tänava jõutakse lõpusirgele Harju tänaval. 

Sissejuhatusena on reedel, 7. septembri õhtul kavas viiekilomeetri pikkune Nike Noortejooks, mis viib osalejad Vabaduse väljakult linnatänavate ja pargiteede kaudu vanalinna ning sealt Raekoja platsi kaudu Harju tänaval asuvasse finišipaika. Üha populaarsust koguvale 13-29-aastastele liikumisharrastajatele mõeldud noortejooksule oodatakse tänavu juba nelja tuhandet osalejat. Vabaduse väljakul ergutavad noori jooksusõpru ja pealtvaatajaid DJ Tõnn Kuuli, Maian Music ning Daniel Viinalass & band.

Laupäeval, 8. septembril, kell 11.00 algavad Hirvepargis lustakad Mesikäpa lastejooksud, kus lapsi lõbustavad Tibu ja Jäpe. Kõik lapsed, kes jooksma tulevad saavad lisaks toetajate auhindadele esmakordselt kaela uhke medali, mis on Eesti juubeli auks ehitud sinimustvalge paelaga ja kujundatud rukkilillemotiiviga. Lastejooksudest osavõtt on tasuta. Registreerida saab internetiaadressil www.jooks.eevõi laupäeval Hirvepargis kohapeal.

Laupäeva õhtupoolikul algusega kell 16.15 toimub Vabaduse väljakul suur MyFitnessi soojendusvõimlemine tuntud treenerite juhtimisel. 16.30 toimub samas Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu avatseremoonia ning seejärel kell 17.00 starditakse juba üheksateistkümne aastase traditsiooniga rohkearvulise osavõtjaskonnaga kümnekilomeetri pikkusele Sügisjooksule. Rada viib jooksjad, käijad ja kepikõndijad boheemlaslikku Kalamaja piirkonda, möödutakse ajaloolisest Põhja-Tallinna tööstusrajoonist, Lennusadamast, Noblesseri Valukojast, Patarei vanglast ja Kalasadamast. Taas joostakse seest läbi ka osalejate seas kaks aastat tagasi palju elevust tekitanud Kultuurikatlast, kus jooksjaid innuistavad võimsad ergutusmeloodiad. 

Laupäeva õhtul kell 18.30 toimub 10 km Sügisjooksu autasustamine ning kohe seejärel esineb suurejoonelise kontserdiga Tanel Padar. Kontserdile on oodatud kõik tallinlased, jooksusõbrad, pealtvaatajad ja külalised. Kontsert on kõigile tasuta.

Pühapäev, 9. september on traditsiooniline maratonipäev. Kell 9 algab klassikaline maratonijooks 42,195 kilomeetrisel trassil ning 10.45 lähevad poole lühemale distantsile poolmaratonist osavõtjad. Nii tänavusel maratoni kui poolmaratoni rada viib jooksjad Kalamaja, Kopli ja Rocca al Mare põnevatesse piirkondadesse ning Stroomi rannapargi teedele. Start antakse Vabaduse väljakult, misjärel jooksjad pööravad Kaarli puiestee kaudu Pärnu maanteele ja sealt edasi Viru ringilt Mere puiesteele. Maratonijooksjad liiguvad seejärel Kultuurikatla kõrvalt Kultuurikilomeetrile ning naasevad peale väikest Kalamaja ringi Kopli tänavale. Telliskivi kvartalist suundutakse läbi Pelgulinna Kolde puiesteed mööda Merimetsa, misjärel võetakse suund Paldiski maanteele. Paldiski maanteelt liiguvad maratoonarid Vabaõhumuuseumi teed mööda Rocca al Mare koolist mööda Vabaõhumuuseumi territooriumile, kus läbitakse sama ring nagu mullugi.  Poolmaraton pöörab tagasi Stroomi rannapargis asuvatelt Merimetsa kergliiklusteedelt, kus ootab jooksjaid eelmise aastaga sarnane rajaosa.

Peale Merimetsa ja Kopli poolsaart ootab maratonijooksjaid täiesti uus rajalõik – Paljassaare poolsaar. Seal läbitakse neljakilomeetrine üksteisele vastu kulgev rajaosa, kus ka jooksjail on võimalik üksteist ergutada.  Paljassaarest naastakse mööda Kopli tänavat Balti jaama taha ning seejärel juba mööda Suurtüki tänavat, Rannamäe teed ja Mere puiesteed kuni Viru väravateni, mille kaudu jõutakse vanalinnas asuva finišini. 

Kõigil distantsidel on rajal ergutuspunktid, kus astuvad üles erinevaid muusikastiile viljelevad DJ-d ja muusikud. Omapoolsed ergutustiimid on välja pannud ka mitmed Tallinna Maratoni koostööpartnerid nagu Tallink, Sportland, Eesti Olümpiakomitee, Kultuurikatel, Ironman ning jooksuklubid Jooksupartner ja Sparta.

Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu korraldajad on seadnud Eesti juubeliaastal eesmärgiks korraldada sajandi suurim jooks ning kutsuvad kõiki liikumisharrastajaid eesmärgiga ühinema. Senine osavõturekord jääb aastasse 2013, kui Eesti läbi aegade suurimast rahvaspordisündmusest võttis osa 20 562 liikumisharrastajat. 

Soe talv on tõstnud Eesti tuntud jooksusündmustele registreerimise enneolematult kõrgeks.