11.-13. september 2020
Start: 00
00 : 00 : 00
et en ru fi de lv sv

Uudised

AIMSi Maailma Parim Maratonijooksja tiitli 2015 võitsid Eliud Kipchoge ja Mare Dibaba

07.11.2015
Mare Dibaba ja Eliud Kipchoge 2015 AIMS Best Marathon Runner auhinnaga (Foto: Francis Kay, Marathon-Photos.com)

Rahvusvaheline Maratonide ja Pikamaajooksude Liit (AIMS) valis käesoleva aasta maailma parimateks maratonijooksjateks Eliud Kipchoge (Keenia) ja Mare Dibaba (Ethioopia). Parimad pikamaajooksjad selgusid AIMSi liikmete hääletusel. AIMSi kuulub üle 390 pikamaajooksu korraldajat 108 erinevast riigist.

Silmapaistvama nais- ja meesjooksja auhind maratoni distantsil anti üle reedel, 6. novembril Ateenas toimunud galaõhtul.

Eliud Kipchoge (Keenia), 31, võitis viimase 12 kuu jooksul kolm maailma suurimat maratoni. Oktoobris 2014 saavutas ta ajaga 2:04:11 esimese koha Chicago maratonil. Kuus kuud hiljem, aprillis 2015 võitis ta Londoni maratoni (2:04:42) ning septembris  Berliini maratoni ajaga 2:04:00, mis on ühtlasi selle hooaja maailma edetabeli parim tulemus.
Eliud Kipchoge: „Mul on suur au saada ülemaailmne auhind, mille valisid rohkem kui 390 pikamaajooksu korraldajat. Olen ise väga uhke selle aasta saavutuste üle. Suured tänud AIMS-ile ja sponsoritele selle tunnustuse eest.“

Mare Dibaba (Etioopia), 26, võitis maailma meistritiitli maratonijooksus Pekingis (2:27:35). Samuti oli ta parim selle aasta jaanuaris toimunud Xiameni maratonil (2:19:15) ning saavutas teise koha Chicago maratonil ajaga 2:25:37 (oktoober 2014).
Mare Dibaba: „ Olen ääretult liigutatud saades maailma tunnustatud auhinna. Eriliseks teeb auhinna veel see, et see antakse üle maratoni sünnimaal Kreekas. Maratoni ajalugu ulatub 2500 aasta taha ja mul on hea meel olla üks väike osa sellest.  Suured tänud AIMSile selle au eest.“

AIMSi president Paco Borao: „Mul on väga hea meel, et 390 pikamaajooksu rohkem kui 100 riigist andsid oma panuse parimate maratoonarite välja selgitamisel. Auhinnatud sportlased on inspiratsiooniks kõigile jooksusõpradele üle kogu maailma. Meil on au omada selliseid suursuguseid sportlasi.“

Auhinnagalal anti üle ka mitmed teised auhinnad:
AIMSi Roheline Auhind (AIMS Green Award) läks sel aastal keskkonnasõbralikule Chevron Houston maratonile, kes on maratoni korralduses võtnud suure tähelepanu alla rohelise ja säästliku mõtteviisi.

AIMSi Sotsiaalne Auhind 2015 (AIMS Social Award) võitis International Lala maraton, kes kogus raha madala elatustasemega piirkondade laste hambaraviks. 2015. aastal heategevuseks kogutud raha eest tehti lastele 50 operatsiooni erinevate hambaprobleemide lahendamiseks.

AIMSi Elutöö preemia 2015 (AIMS Lifetime Achievement Award) anti üle Frank Shorterile, kes on andnud olulise panuse maratoni liikumise arendamisele, eelkõige Ameerika Ühendriikides. Frank on ainsaks Ameerika sportlaseks, kes on võitnud olümpiamängudel kaks maratoni medalit. Frank võitis maratonijooksu kuldmedali 1972. aasta Müncheni olümpiamängudel, millele järgnes hõbemedal 1976. aasta Kanada Montreali olümpiamängudel. Lisaks saavutustele spordi vallas oli Frank USA Antidopingu Agentuuri (USADA) asutajaliige, juhtides seda aastatel 2000-2003.

Soe talv on tõstnud Eesti tuntud jooksusündmustele registreerimise enneolematult kõrgeks.