Maijooks läbi aastakümnete – muutused ja traditsioonid
LHV Maijooks on Eesti suurim naiste liikumissündmus, mille ajalugu ulatub tagasi 1988. aastasse. Rohkem kui veerand miljonit naist on aastate jooksul Tallinna Lauluväljakul ja selle ümbruses sportlikult aega veetnud.
Kuigi palju on ajaga muutunud, on Maijooksu põhiväärtused – liikumisrõõm, kogukonnatunne ja kevadine energia – jäänud samaks. Vaatame tagasi Maijooksu ajaloole, et tuua esile kõige põnevamad muutused ja traditsioonid, mis on selle sündmuse nii eriliseks muutnud.
Kohv ja roosiõis – esimese Maijooksu lõpetajate kingitus
Kas oskad arvata, mis ootas 1988. aasta Maijooksu finišis osalejaid? Tass kohvi ja roosiõis! Kohv oli toona defitsiitne kaup, mida peeti kvaliteetse elu sümboliks. Seega oli tass kohvi prestiižne žest, mis tähistas Maijooksu kui erilist sündmust.
Miks on Maijooks alati laupäeval?
Maijooks on alati toimunud mais ja laupäeval – kuid üks erand siiski on! 1988. aastal, kui toimus esimene Maijooks, oli sündmuse päevaks hoopis pühapäev. Sellest alates on Maijooks igal aastal laupäeval, et osalejad saaksid kogu päeva täiel rinnal nautida.
![]() |
![]() |
Maijooksu distantsi areng – kas alati 7 km?
Kui tänapäeval on 7 km distants Maijooksu lahutamatu osa, siis algusaastatel oli rada palju lühem. Kuna 1980ndate lõpus polnud jooksmine naiste seas veel nii populaarne, siis kahel esimesel aastal (1988-1989) oli distantsi pikkuseks vaid 2 km – eesmärgiga, et kõik tunneksid end rajal kindlalt. Seejärel kasvas rada 1990-1992. aastal 5 km peale ja alates 1993. aastast on Maijooks püsinud 7 km pikkusena.
1992. aasta Maijooksul kuumaõhupall
1992. aastal oli Maijooks juba 5500 osalejaga suur sündmus! Selle aasta eriliseks atraktsiooniks oli võimalus tõusta kuumaõhupalliga Tallinna Lauluväljaku kohale!
![]() |
![]() |
Esimene vihmane Maijooks – 1994
Maijooks on traditsiooniliselt olnud kevadine päikesepidu, kuid 1994. aastal sadas esimest korda Maijooksu ajaloos vihma! Varasematel aastatel olid osalejad saanud joosta ainult selge taevaga, nautides pärast jooksu kevadist päikest ja murul piknikku.
Esimene ajavõtt – stopperi ja pliiatsiga!
Kui täna on ajavõtt automaatne, siis 1996. aastal mõõdeti Maijooksu ajavõtuga osalejate tulemusi esmakordselt stopperi ja pliiatsiga! Ajavõtuga distantsile registreerus vaid sadakond võistlejat ning esimese ametliku ajavõiduga jooksu võitis Ille Kukk ajaga 26.44. Samal aastal jagati ka esmakordselt ajavõtuga osalejatele stardinumbreid.
10. juubeliaasta – ilutulestik stardis!
1998. aastal toimunud 10. juubelijooksul lasti osalejad rajale ilutulestiku saatel! See oli esimene kord, kui Maijooksul kasutati nii võimast avashow’d.
Maijooksul on osalenud ka mehed!
Kuigi Maijooks on suurim naiste liikumissündmus, said 2004-2009. aastatel rajale ka mehed! Neil oli eraldi 7 km distants, mis andis meestele võimaluse osa saada Maijooksu positiivsest energiast ja rajamelust.
Maijooksul on stardis olnud üle 100 Katrini!
Kas teadsid, et kõige populaarsem nimi Maijooksul on olnud Katrin? 2024. aastal oli stardis koguni 145 Katrinit!
Maijooksu rekordid läbi aegade
Maijooks on aastatega kasvanud väikesest spordiüritusest regiooni suurimaks naiste liikumissündmuseks ning püstitanud mitmeid muljetavaldavaid rekordeid. 1990. aastal, vaid kolm aastat pärast esimest Maijooksu, kasvas osalejate arv enam kui kümnekordseks, kui rajale tuli 3000 jooksjat. Seni suurima osalejate arvuga Maijooks toimus 2014. aastal, mil osalejaid oli Tallinna Lauluväljakul üle üle 16 000 osaleja. Kui arvestada ka virtuaaljooksud, on seni osalejaterohkeimaks kujunenud 2024. aasta LHV Maijooks. Maijooks on tuntud ka rahvusvaheliselt ning 2023. aastal püstitati uus osalevate riikide rekord – 22 erineva riigi esindajad tulid Eestisse, et olla osa sellest unikaalsest sündmusest.
Maijooks 2014
Kas 2025. aasta toob uue rekordi? Kohtume 17. mail traditsiooniliselt Tallinna Lauluväljakul ja teeme ajalugu koos!
Registreeri juba täna ja ole osa LHV Maijooksu ajaloost!