Tallinna maratonil stardib tuntud ja vastuoluline jaapanlane

07.09.2023

36aastane jaapanlane Yuki Kawauchi on näidanud, et maratoonar võib ka üldtunnustatud reegleid rikkudes olla kiire ja edukas. Pühapäevasel Tallinna maratonil startiv Kawauchi on tõenäoliselt maailma kõige vastuolulisem tippmaratoonar.

42 kilomeetri pikkune võistlusmaa on väljakutsuv pannes jooksja proovile nii vaimselt kui füüsiliselt. Seetõttu soovitatakse maratoniks valmistumisel ja selle läbimisel lähtuda selgetest tõekspidamistest, milleks üks on: võistle sel distantsil maksimaalselt kaks korda aastas. 

Nii pani ta jala joonele näiteks 1. jaanuaril 2018.a. Marshfieldis, USAs. Lumisest maratonist võttis osa kümmekond jooksjat, Kawauchi oli neist loomulikult kiireim võites aasta esimesel päeval korraldatud võistluse ajaga 2.18.59.

Kolm kuud hiljem asus ta starti maailma vanimal, Bostoni maratonil ning võitis ka selle. Kawauchi oli enam kui veerand sajandi jooksul esimene jaapanlane, kes suutis sel maailma prestiižseimal jooksumaratonil võita. Ka Kawauchi strateegia Bostonis oli kõike muud kui tavapärane, ta nimelt alustas maailmarekordi graafikus, kuigi teadis väga hästi, et ei ole tippmargiks sel raskel rajal võimeline. Ent võit tuli tipptasemel konkurentsis ajaga 2.15.58. Selja taha jäid mitmed Keenia ja Etioopia jooksjad, kelle jaoks Bostoni maraton oli aasta peamiseks eesmärgiks.

Kawauchi läbis sel aastal kokku 12 täispikka jooksumaratoni, mis sellisel tasemel oli ennekuulmatu. Kõik teised tippjooksjad startisid ju ühel-kahel maratonil aastas.

Sage võistlemine ongi Kawauchi kaubamärgiks. Talle kuulub ka Guinnessi rekord, nimelt on ta läbinud enam kui 100 maratoni 2 tunnist ja 20 minutist kiiremini. Tihe graafik on jaapanlase viinud mitmetele huvitavatele jooksuüritustele, mis tavaliselt tippjooksja fookusest välja jäävad. Nii on ta jooksnud Uus-Kaledoonias, Marrakechis, Luxoris, kui mitmete lähiriikide maratonidel: näiteks Stockholmis ja Oslos.

Hullumeelse võistlusgraafiku juures on jaapanlase saavutused maratonirajal kadedust tekitavad. Tema maratoni rekord on 2.07.27. 2017.a. MM-võistlustel jõudis ta üheksandana lõpetades ka esikümnesse.

Kawauchi saavutused ei jää aastate taha ning tema kiirus pole kuhugi kadunud, mida näitab ka tema tänavune tippmark 2.07.35. 

Pühapäeval stardib tuntud ja vastuoluline Kawauchi Tallinna maratonil, tegemist on jaapanlase kaheksanda maratoniga sel aastal, kuid vaatamata sellele on mees tahtmist täis Eestis toimuv võistlus ära võita.

 

Artikli autor: Janek Oblikas

marathon100.com

PARTNERID
Swedbank
Tallinna linn
Visittallinn
Kultuuriministeerium
Visitestonia
A. Le Coq
Nike
Sportland
Tallink
Kultuurkapital
Viking Motors KIA
World Athletics
AIMS
Running For All
Kergejõustikuliit
MyFitness
Marathon100
Sky Plus
Tervis Pluss
Parema teenuse pakkumiseks kasutab meie veebileht küpsiseid (cookies). Veebilehte kasutades või vajutades OK, nõustud meie privaatsuspoliitikaga. Loe lähemalt